Supergott knaprigt fröknäcke

God eftermiddag! Nu är det söndagseftermiddag igen och imorgon är en ny arbetsvecka, en arbetsvecka jag ser fram emot extra mycket eftersom vi ska ha planeringsdag på jobbet imorgon och byta avdelningar med varandra på förskolan. Det kommer att bli mycket bärande och upp-packande men det ska bli jätteroligt, har längtat efter det här i 2 veckor nu =) 
 
Jag måste bara tipsa er om ett jättegott fröknäcke som jag har bakat som passar både bra till frukosten och till ostbrickan. Det här knäcket är gjort på rågsikt, dinkelsikt och vetemjöl och är toppat med solroskärnor, pumpakärnor, sesamfrön och havssalt. En sak som är bra med knäckebröd är ju att det håller sig ganska länge så om man förvarar det torrt och mörkt så kan man njuta av det länge =) 
 
Ingredienser
2,5 dl filmjölk 
25 g jäst
2 dl dinkelsikt
2 dl rågsikt
3-4 dl vetemjöl 
2 msk brödsirap
1 tsk salt 
50 g rumstempererat smör 
 
Pumpakärnor
Solroskärnor
Sesamfrön 
 
Gör så här
Värm filmjölken till 37 grader och blanda sedan i sirapen. Smula ner jästen i en bunke och lös upp den tillsammans med degvätskan. Tillsätt de torra ingredienserna och smöret och arbeta ihop till en smidig deg. Låt jäsa under bakduk i ca 30-40 minuter. Dela degen i 4 delar och kavla ut varje degbit till en tunn platta, försök att kavla så tunt du kan. Pensla varje platta med vatten och strö över fröna och lite havssalt jämt över degplattan. Rulla försiktigt med kaveln över fröna så att de trycks in lite i degen och sporra ut hur stora brödbitar du vill ha.  Grädda sedan mitt i ugnen på 200 grader i 14-16 minuter tills brödet har fått en fin färg. Bryt bitar av brödet där du har sporrat. Låt svalna på galler. 
 
 
 
 
 
En kommentar publicerat i Allmänt, Bakrecept;
Taggar: bloggse, brödtillostbricka, dinkelsikt, frukostbröd, fröknäcke, knäckebröd
#1 - - Nathalie Isaksson:

Åh vad gott!

Svar: Ja det var gott, det blev riktigt knaprigt och smakrikt knäcke =) Ha en fin måndag!
Lina