Supergod och enkel laxsoppa

Den här jättegoda laxsoppan åt vi häromdagen och det blev lika gott som vanligt och den går supersnabbt att göra så även när man kommer hem sent från jobbet så kan man ha en god middag färdig på 20 minuter. 
 
Ingredienser
400 g laxfilé 
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
3 dl vispgrädde
2 dl vatten 
5 dl toscansk tomatsoppa 
1 burk kräftstjärtar
1 knippe dill 
Salt och peppar 
 
Gör så här
Skär laxen i lagom stora bitar och hacka lök och vitlök. Fräs löken och vitlöken i lite smör i en kastrull och häll sedan på vattnet och vispgrädden. Lägg ner laxbitarna och sjud soppan tills laxbitarna nästan är klara (5 minuter), häll sedan i tomatsoppan och kräftstjärtarna. Hacka dillen och lägg ner den i soppan och smaka sedan av med salt och peppar. Klart! 
 
#1 - - C:

Soppa är ofta mycket bra alternativ. Senaste veckan har jag gjort fisksoppa två ggr. Lite vatten, vitt vin, buljong, kryddor. Gärna lite vitlök ich chili. I med djupfryst grönsaksblandning om man vill vara snabb annars vilka rotgrönsaker som helst. Lök. Fisk plus räkor och ev annat som musslor, bläckfisk. Se till att den känns lite stark när den kokat. I med grädde, mjölk, matlagningsgrädde, aioli. Smaka av. Alltid gott.